For noen år siden var det mange som drømte om et helhvitt bad. Store, blanke flater, krom og stramme linjer preget alt fra fliser til armaturer. Badet skulle være rent, minimalistisk og nesten litt hotellaktig.
Nå ser vi en annen retning.

Badet har blitt varmere i uttrykk. Lyse tresorter, beige toner og detaljer i børstet rosegull skaper en lunere stemning. Formene er blitt mykere, og flere ønsker et bad som føles mer som et møblert rom enn et rent funksjonsrom.
Mange velger fortsatt klassiske og tidløse farger på møbler og fliser, men er blitt mer kreative med detaljer som armaturer og takdusjer. Det er enklere å bytte ut senere, samtidig som det setter mye av stemningen på badet.
Eik flytter inn på badet
Treverk har for alvor flyttet inn på badet igjen. Lyse eiketoner og naturlige overflater tilfører varme og dybde, og bryter opp de harde materialene vi ofte finner på et bad.
Vikingbad har merket interessen for møbler i tre og naturmaterialer. Den nye møbelserien Iben er utviklet med nettopp dette i tankene.
Iben - når treverket får hovedrollen
Iben er utviklet for deg som ønsker et møbel som får være en del av interiøret. Med fronter i heltre og eikefiner på sidene blir treverket en viktig del av uttrykket. Serien kommer i to varianter - Iben Ramme og Iben Kontur. Den ene har tydelige, markerte linjer, mens den andre lar front og side flyte mer naturlig sammen.
Resultatet er et møbel som tilfører badet varme og karakter, uten unødvendige detaljer.

Mykere former i fokus på badet
Et annet trekk vi ser på badet nå, er overgangen fra stramme linjer til mykere, runde, organiske former.
Mie Buet - myke former med en praktisk side

På årets Boligmessen fikk Mie Buet fra Vikingbad stor oppmerksomhet. Den buede hylleløsningen gir møbelet et mykere og mer organisk uttrykk, samtidig som den skaper ekstra oppbevaringsplass.
Det er kanskje nettopp derfor de buede formene treffer så godt. Da blir rommet mindre teknisk og litt mer menneskelig.
Mie-serien er også bygget for å kunne endres over tid. Fronter og sidepaneler kan byttes ut uten at hele møbelet må skiftes, og serien kommer i flere trefarger, blant annet eik, mørk eik, svart eik og valnøtt.
Dusjsone som matcher resten av badet

I dag ønsker flere dusjløsninger som føles lette i uttrykket og lar fliser, møbler og detaljer få spille sammen. Glassvegger slipper lyset gjennom og gjør at badet oppleves mer åpent og mindre oppdelt.
Emil - glassvegger med rene linjer og flere muligheter
Her passer Emil-serien godt inn. Veggmonterte hengsler løfter glasset fra gulvet og gir dusjsonen et lettere uttrykk. Dusjdører og faste glassfelt kan kombineres på flere måter, slik at løsningen kan tilpasses både små og store bad. Resultatet er en dusjsone som henger naturlig sammen med resten av interiøret.
Sommerens bad - Våre favoritter
✓

Poem Soft Benkeplate
10 590 kr
Jura / 100cm høyre / Venstre
Poem Soft Benkeplate
Jura / 100cm høyre / Venstre
10 590 kr
✓

Poem Soft Høyskap
6 090 kr
Brun ask
Poem Soft Høyskap
Brun ask
6 090 kr
✓

Vikingbad MIE Buet Servantskap
21 441 kr
Mørk eik / 120cm
Vikingbad MIE Buet Servantskap
Mørk eik / 120cm
21 441 kr
✓

Vikingbad Nea Buet Møbelservant
8 586 kr
Hvit matt / 120cm
Vikingbad Nea Buet Møbelservant
Hvit matt / 120cm
8 586 kr
✓

Vikingbad Arla Servantbatteri
2 348 kr
Børstet rosegull
Vikingbad Arla Servantbatteri
Børstet rosegull
2 348 kr
✓

Vikingbad MIE Høyskap Rille
12 779 kr
Mørk eik / 35cm
Vikingbad MIE Høyskap Rille
Mørk eik / 35cm
12 779 kr
✓

Vikingbad EMIL Dusjhjørne Rett
18 800 kr
Børstet rosegull / 90x90cm / Klart glass
Vikingbad EMIL Dusjhjørne Rett
Børstet rosegull / 90x90cm / Klart glass
18 800 kr
Børstet rosegull - sommerens farge
Blankt krom er fortsatt en klassiker, men flere ønsker et mykere uttrykk på badet.
Børstet rosegull passer spesielt godt sammen med lyse eller mørke tresorter, beige fliser og varme naturtoner. Finishen oppleves mindre kjølig enn krom og skaper en fin kontrast mot både eik og stein.
Hedda - takdusjen i børstet rosegull

En av produktene som trekker denne retningen videre, er takdusjen Hedda fra Vikingbad. Den store runde takdusjen og de myke formene gir et rolig og gjennomført uttrykk, mens finishen i børstet rosegull tilfører varme og karakter.
Flere velger beige og større fliser
Helhvite bad er ikke nødvendigvis borte, men de er ikke lenger det eneste klassiske valget.
Beige, sand og varme steintoner har blitt stadig mer populære. Fargene er rolige å se på, enkle å kombinere med andre materialer og oppleves tidløse.
Samtidig blir flisene større. Formater som 60 x 60 og 60 x 120 cm brukes stadig oftere, og de store flatene gir et roligere uttrykk med færre fuger.
Mange velger også avlang rennesluk for å kunne bruke større fliser på gulvet og skape et mer sammenhengende uttrykk. Store fliser og "vanlig" firkantet sluk er en vanskeligere kombinasjon fordi gulvet fortsatt må ha fall mot sluket.
Speilet har blitt en del av interiøret
På dagens bad er speilet med på å sette stemningen i rommet. Integrert belysning, justerbart lys og myke former gjør at speilet har fått en tydeligere plass i interiøret.
Oda og Una - lys, form og stemning

Modeller som Oda og Una fra Vikingbad fungerer både som lyskilde og designelement. Integrert LED-belysning, justerbar lysstyrke og antidugg-funksjon gjør dem praktiske i hverdagen, samtidig som de bidrar til stemningen i rommet.
Det runde Oda-speilet myker opp rommet, mens Una har et mer arkitektonisk og stramt uttrykk. Begge viser hvordan detaljer som lys og form har fått en større rolle på badet.
Et bad du har lyst til å være i
Kanskje er dette den største endringen vi ser på badet akkurat nå.
Badet skal være et rom du har lyst til å være i. Og rommet som matcher resten av huset.
Lyse tresorter, varme metalltoner og mykere former gjør at badet nå blir mindre kjølig og mer personlig. Og du trenger ikke totalrenovere for å få følelsen. En ny takdusj, et møbel i eik eller detaljer i børstet rosegull kan være nok til å endre hele uttrykket.
JuniDEAL hos Bad.no
I juni får du opptil 30 % rabatt på alt fra Vikingbad hos Bad.no. Kampanjen inkluderer blant annet baderomsmøbler, takdusjer, armaturer, speil og detaljer i de varme naturtonene som preger badene akkurat nå.
Kanskje er dette sommeren du varmer opp badet ditt med litt nye farger og detaljer.
5 deler i denne serien
Det komplette bad, enkelt

Historien om Vikingbad og reisen mot "Det komplette bad"
Kapittel 13 minutter

Vikingbad baderomspakker - En enklere vei til nytt bad
Kapittel 25 minutter

Vikingbad Studio i Oslo
Kapittel 33 minutter

Fay fra Vikingbad: Bad og vaskerom i ett, tilpasset livet ditt
Kapittel 44 minutter

Dusjløsninger fra Vikingbad - hva er forskjellen på Emil, Liam og Mats?
Kapittel 54 minutter
Gå til forrigeForrigeGå til nesteNeste
Ofte stilte spørsmål (FAQ)
Beige, sand, varme steintoner og lyse tresorter er blant fargene mange velger nå. Sammen med detaljer i børstet rosegull skaper de et lunere og mer personlig uttrykk enn de helhvite badene som var populære tidligere.
Helhvite bad er fortsatt et trygt valg, men flere velger nå varmere materialer og mer farge. Beige fliser, eik og mykere former har fått større plass på badet de siste årene.
Ja. Børstet rosegull og eik er en populær kombinasjon fordi de varme tonene passer godt sammen. Sammen med beige fliser og naturmaterialer skaper de et rolig og gjennomført uttrykk.
Beige, sandfargede og varme steintoner passer spesielt godt til både eik og børstet rosegull. Mange velger også større fliser, som 60 x 60 eller 60 x 120 cm, for å få et roligere og mer sammenhengende uttrykk.
Iben er utviklet for deg som ønsker et eksklusivt baderomsmøbel med fokus på materialer og håndverk. Serien har fronter i heltre og eikefiner på sidene, slik at treverket får en tydelig plass i uttrykket. Iben kommer i én farge – eik – og to ulike fronter: Ramme og Kontur. Mie er en mer fleksibel serie med flere farger, størrelser og utskiftbare fronter og sidepaneler. Mie Buet har også mykere, organiske former og ekstra oppbevaringsplass. Serien passer godt for deg som ønsker muligheten til å endre uttrykket på badet over tid uten å bytte hele møbelet. Kort sagt: Iben setter ekte treverk og håndverk i sentrum, mens Mie handler om fleksibilitet, valgmuligheter og smarte løsninger.
En takdusj i børstet rosegull, som Hedda fra Vikingbad, passer godt sammen med eik, beige fliser og andre naturmaterialer. De varme metalltonene skaper et mykere uttrykk enn blankt krom.
Store fliser gir færre fuger og et roligere uttrykk. Derfor har formater som 60 x 60 og 60 x 120 cm blitt stadig mer populære på moderne bad.





















